Akustik Gitar Sen Ne Ayaksın?

Nedir bu akustik gitar? Sonuçta hepsi gitar değil mi “tıngır tıngır” aralarında ne fark var?

Akustik gitar da parmak veya pena yardımıyla çalınabilen gitar ailesinin bir üyesidir. Klasik gitar gibi akustik gitarın da altı teli vardır ve gövdesi ve klavyesi genelde ağaçtan imal edilir. Her tür müzik tarzına uygun bir enstrümandır.

İlk bakışta klasik gitara benzese de klasik gitara göre bir çok belirgin farklılık gösterir. Bunlardan bazıları daha basık ve şişman yapısıdır. Klavyesi daha dardır. Tüm telleri çelikten imal edilir. Kendine özel sesi sayesinde dinlediğinizde diğer gitarlardan kolayca ayırabilirsiniz.

Çelikten imal edilen telleri  daha gergin ve basınçlı bir sap bölümüne olanak sağlar. Böylelikle daha temiz bir gitar sesi duyarız Sert ve temiz sesi klasik gitardan ayırmamızı  sağlayan bir özelliktir. Caz, Rock ve Blues türü müziklerde daha çok tercih  edilir.

Klavyenin bulunduğu kısım sap diye adlandırılır. Bu kısımda perdeler vardır ve perdelerin üzerine basıp tele vurduğumuzda ses çıkar. Arpej, nota, ve akor perdeler üzerinden düzenlenir. Akustik gitarın sapı zamanla eğilebilir. Bu sebeple düzenli olarak sap ayarının yapılması gerekir.

Gitarın köprü bölümü değişebilir. Gitaristlerin farklı tercihlerine göre  tel yapısında değişiklik yapılabilir. Köprü kısmı genelde metalden üretilmektedir. Bu ayarlar çok hassas yapılmalıdır. Küçük bir hata tellerin kopmasına neden olabilir.

Tel titreşimlerinin algılandığı bölüme manyetik alan denir. Akustik gitar telleri de klasik gitardaki gibi  aşağıdan yukarı E, B, D, G, A, E (mi, si, sol, re, la, kalın mi) dizilimindedir. Bu notalara göre akort edilmelidir. Akustik gitarın elektronik versiyonu da bulunmaktadır.