Bağlama Çalmaya Başlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Diayvay Sanat Merkezi Bağlama Kursu İstanbul.

bağlama

Şüphesiz ki Türk halk müziğinin en yaygın kullanılan çalgılarından biri bağlamadır. Bağlama telli bir çalgıdır ve yörelere göre farklı isimlerle adlandırılır. Bu yazımızda Anadolu’da yeri çok ayrı olan ve önemli bir tarihe sahip olan bağlamayı nasıl kolay çalabileceğinize dair paylaşımlarda bulunacağım.

​Öncelikle her enstrüman için geçerli olan ilk kural! Çalgınızı güzelce akort etmelisiniz. Bu işlemi bilgisayarınızda ya da telefonunuza indireceğiniz programlarla ya da akort aletleriyle yapabilirsiniz. Enstrümanla yeni tanışıyorsanız zamanla kendiniz de yardım almadan yapabilecek duruma geleceksiniz. İlk etapta yardım alarak akort yapmanız daha uygun olacaktır. Çünkü teller kopabilir ve bu istenmeyen durumlara yol açabilir.

Enstrümanınızı çalmaya başlarken öncelikle vücudunuzu dik pozisyonda tutunuz. Tercihinize ya da çalma tekniğinize göre parmak veya mızrap kullanarak çalabilirsiniz. Parmakla çalma yöntemine “şelpe” denir. Yedi telden oluşan bağlama ile yukarıdan aşağı veya aşağıdan yukarı vurulmak suretiyle ses çıkarılır. Ancak çaldığınız müziğe göre uygun notalarla doğru sesi çıkarmalısınız.

Bağlama üzerinde diğer perdeli çalgılar (gitar vb.) gibi perde sistemi vardır ve bu perdeler arasında notalar bulunur. İnce ve kalın olmak üzere her notadan iki veya üç adet vardır. Sol la si do re mi fa sol (diez) notalarından oluşur. Tambur bölümüne doğru notalar incelir.

Artık günümüzde gelişen internet ağıyla beraber bir çok kolaylık sağlanıyor. Notaların yerini öğrendikten sonra beğendiğiniz ve çalmak istediğiniz şarkıları notalarıyla beraber bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sonra sırayla bilgisayarınızın ekranındaki notaları bağlama üzerinde basıp ses çıkarmaya çalışın. Notaya basıldıktan sonra tellere mızrap veya parmağınızla doğru açı ve hızla vurarak şarkıyı çalabilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok egzersiz yaparsanız şarkıları rahatça ve temiz bir sesle çalabilirsiniz. Günlük 45 dakikalık çalışma çok faydalı olacaktır.

Çalgınızı çalmadığınız zamanlarda onu güzelce muhafaza etmelisiniz. Nemli ortamlarda bırakılan saz (bağlama)  ağaçtan üretildiğinden dolayı bir süre sonra özelliğini yitirerek kötü sesler verecektir. Bu yüzden olabildiğince kuru ortamlarda muhafaza etmelisiniz. Ayrıca ortam ısısı yüksek ise teller çok çabuk gevşeyip akordun bozulmasına neden olacaktır.

Bağlama Kursu İstanbul linkine tıklayarak Bağlama Kursu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diayvay Sanat Merkezi Bağlama Kursu İstanbul.