Büyük Usta Münir Özkul

Büyük Usta Münir Özkul

Doğduğumuzdan bu yana kişiliğimizi oluşturan belli faktörler vardır. Kimi zaman gönül verdiğimiz bir çizgi roman karakteri kimi zaman defalarca izlediğimiz bir film. Öyle kendimizi buluruz ki izlediğimiz, okuduğumuz bu eserlerde, farkında olmaksızın onlar gibi yaşamaya başlarız hiç yoktan onlar nasıl yemek yiyorsa onun gibi yeriz mesela. Şimdi öyle birini düşünün ki hiç bir süper gücü olmaksızın, “Beyim, sana iki çift lafım var” diyerek emekçilerin, “Tüccar değilim, Eğitimciyim” diyerek bütün öğretmen ve öğretmen adaylarının kahramanı haline geldi.

İnsan gerçekten düşünmeden edemiyor, sanat böylesine geniş bir coğrafyada böylesine muhteşem insanları içinde barındırırken niçin hak edilen değer verilemiyor. Münir Özkul’un vefatıyla ilgili son 10 yılda binlerce haber yapıldı niçin böylesine duayen bir sanatçının ölüm haberi kovalanır yıllarca? Hiç bir zaman depodan yememiş bir insan Münir Özkul. Her defasında kendini geliştirmiş ve gerçekten yetenekli tiyatrocuların oluşumuna doğrudan katkı sağlamış bir insan. Egodan yoksun, mütevazı kişiliğiyle sadece sanat dünyasında değil her sektörden insanın kalbine taht kurmuş biri. Münir Özkul sanatçının eğilip bükülmeyeninden. Hani son yıllarda eşine benzerine pek rastlamadığımız türden. Yahu insan oyuncu olur da hiç mi boş karakter oynamaz ? İşte oynadığı en boş karakterin bile içini öyle doldururdu ki Münir Usta, mest eder tebessümle baktırırdı. Artık Münir Ustayı, canlı seyretme fırsatını bulanlar oyunlarından, yetişememiş geç kalmış ve hala doğmakta olanlar da filmlerinden hatırlayacak. İlk atandığımız okulda ilk dersimize girerken Mahmut Hoca olup yürüyecek mesela yanımızda, haksızlığa artık dayanamamışken, dişlerimizi sıkıp dikildiğimizde karşılarında Yaşar Usta olacak kulaklarımızda çınlayacak “Hayır ben büyüğüm, ben!” diye bağıracak. Münir Özkul her zaman bizimle olmaya devam edecek.

Nasıl yaşadığınız değil, arkanızda ne bıraktığınız önemlidir. Münir Özkul da ardında bıraktıklarıyla sonsuza dek hatırlanacak, ışıklar içinde uyu Münir Usta.