Çello Hakkında 10 İlginç Bilgi

çello-kursu-istanbul
1. Çello İtalyanca’da küçük violone kelimesinden türemiştir. Akla hemen  viyola, viyolin gelse de yanlış okumadınız. Violone! 18-20 yy arasında kullanılan violonenin sesini merak edenler aşağıdaki videoyu izleyebilirler.

2. Birden fazla çello bir aradaysa “celli” denir.

3. Farklı ebatlarda çellolar mevcuttur. Bunlar  7/8, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10 ve 1/16’dır.

4. Parçalarını birbirine tutturmak için hayvansal yapıştırıcı kullanılır. Yumuşak ama çok güçlüdür.

5. Çellonun kenarlarında bulunan “purfling” denilen kenar süsleri, dekoratif görünümlerinin yanında asıl amaç ağacın çatlamasını önlemektir.

6. Çello Kursu alan kişiler enstrümanına en  bağlı kişilerdir.

7. Çellonun gelişimine etki eden en önemli isim 20.YY’ın en önemli virtüözlerinden Mstislav Rostrophovic’tir. 100den fazla özgün esere sahiptir.

8. Çello zengin bir sonat ve konçerto repertuvarına sahiptir. J.S. Bach, Vivaldi, Boccherini ve Haydn gibi isimler tarafından yazılan eserler bunların en önemlilerini oluşturmaktadır.

9. Çello klasik müziğin çok önemli bir üyesidir. Ancak popüler müzikte pek yer alamaz. Müziklerinde çelloya yer veren grupların en önemlileri Nirvana, Aerosmith, One Republic ve Smashing Pumpkins’tir.

10. 15.yy’da üretilmiş eski ve önemli çellolar günümüzde Güney Dakota Ulusal Müzik Müzesinde sergilenmektedir. Bu tip özel çellolar müzisyenlerin elinde bile olsa hakları vakıflara aittir.

Di Ay Vay Sanat MerkeziÇello Kursu İstanbul.