Daha İyi Yazmanın 7 Yolu

 

Daha İyi Yazmanın Yedi Yolu – Yazarlık Kursu İstanbul Avrupa Yakası

Yazılmış her öykünün kendine göre bir değeri vardır. Okuyucuların biri ya da bir kaçı için bir anlam ifade eder. Bir öykünün gerçekten başarılı sayılabilmesinin de ölçütleri vardır.

  1. İyi öykü “İNANDIRICI” olan öyküdür. Okur, okurken inanmalı, kendini olayın içinde hayal edebilmelidir.
  2. İyi öykü “İLGİNÇ” olan öyküdür. Okur, öyküye inanırken beklenmedik sürprizlerle karşılaşıp heyecanlanmalı ve olayın içinde sürüklenebilmelidir.
  3. İyi öykü “ÖZDEŞİK” Kurduran öyküdür. Okur, hikaye içindeki karakterlerle özdeşik kurabilmeli, kendini onun yerine koymayı düşünebilmelidir.
  4. İyi öykü “TUTARLI” olan öyküdür. Okur, zaman-mekan geçişlerinde gerçekliği kaybetmemelidir. Hikaye kendi gerçekliği içerisinde akıcı bir düzenle oluşmalıdır.

5. İyi öykü “YALIN” olan öyküdür. Hikaye gereksiz serimlemeler ve uzun cümleler ile boğulmamalı, kavramsal terimlere boğulmamalıdır. Anlatım sade ve anlaşılır  bir dille yazılmalıdır.

  1. İyi öykü yeteri kadar “UZUN” olan öyküdür. Olay kısa kesip atılmamalıdır. Bunun yanı sıra uzun ve gereksiz ayrıntılar kullanılmamalıdır.
  2. İyi öykü bir “SÖZ” taşıyan öyküdür. Okur size hangi görüşü ne kadar savunduğunuzu sormadan sizin kaleminizden çıkan öyküyle size “doğru” gelen mesajı okuyucuya taşımalısınız.

Di-Ay-Vay Sanat Yaratıcı Yazarlık Kursu İstanbul Avrupa Yakası