Fotoğrafta Diyafram Nedir?

Diyaframın fotoğraftaki etkisi nedir ve Diyafram ayarı nasıl yapılır?

Günümüzde fotoğrafçılık hemen herkesin hobisi haline gelmiştir. Gerek cebimizdeki telefonların kameralarıyla gerekse fotoğraf makinelerimizle her anımızı ölümsüz hale getiriyoruz. Bu işi bir adım öteye taşımak, profesyonel olma yolunda ilerlemek isteyenler bazı ayarları iyi bilmek gerekiyor. Bunlardan biri bugünkü yazımızda değineceğimiz ayarlardan olan DİYAFRAM ayarıdır.

diyaframDiyafram objektife bakıldığında görebileceğiniz bir deliktir.
Diyafram kullanılması ışığın yoğunluğu ve net alan derinliği için önem taşır. Diyafram “f” değeri ile ifade edilir. ,

Diyafram değerleri genellikle f1.2 – f1.4 – f1.8 – f2 – f2.8 – f4 – f5.6 – f8 – f11 – f16 – f22 – f32’dir. Kullandığını fotoğraf makinesi ne kadar gelişmiş ise o kadar ayrıntılı değerlere ulaşabilirsiniz. Bu değerler ile diyafram açıklığı ters orantılıdır. Sayı arttıkça daha kapalı bir diyaframı gösterir. Yani, f22, f4’e göre daha kapalıdır.

Fotoğraf çekerken net alan derinliğinde diyafram büyük önem taşır.
diyafram ne kadar açık ise net alan flu alan arasında o kadar çok fark olur. Manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız alan derinliğinin daha geniş olması için diyaframı yüksek değerlerde (Örn. f16, f22, f32) tutmalısınız. Eğer öndeki ya da arkadaki objeyi net diğer kısımları bulanık görüntüde çekmek istiyorsanız diyaframı en düşük değerlerde (Örn. f1.2, f2.8) tutmalısınız.

Bu kullanımlarının dışında diyafram loş ışıklı ortamlarda eğer flaş kullanmak istemiyorsanız kurtarıcınız olabilir. Yetersiz ışıklı bir ortamda diyaframı makinenizin elverdiği kadarıyla en açık konuma getirmelisiniz. Böylelikle daha fazla ışık lensten geçerek daha net fotoğraflar elde edeceksiniz.