Elektro Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektro Gitara Nasıl Bakım Yapılır ?

Gitarlar zaman geçtikçe bazı özelliklerini kaybetmeye başlar fakat biz gitar bakımına önem verip özen göstererek gitarımıza bakarsak, gitar ömrünü uzatabiliriz.

Ellerimizi  temiz tutmamız gerekir

El temizliğine gitar çalmadan önce çok dikkat etmeliyiz. Ellerimizin kirli ve yağlı olmamasına tel bakımı için özen göstermeliyiz.

Telleri temizlemek

Gitar telleri üzerindeki pislikleri yağ tabakasını bezle narince temizlemelisiniz. Kullandığınız bezin tüy bırakmamasına dikkat edin.

Gitarı Saklamaya özen göstermek

Gitarımızı çaldıktan sonra kılıfına koymalıyız. Çünkü gitarımız dışarıda durduğu zaman havadaki tozlar ve kirler zamanla gitarın üstünde birikip metal donanımına veya vücudunda eskimeye yol açabilir.

Nem ve Gitar Terlemesi

Gitarımızı çok nemli ya da çok az nemli ortamlarda tutmamalıyız. Bu tür ortamlarda gitarımızın parçalarında çatlama, korozyona neden olabilir. Buna önlem olarak gitar çantanızda kurutmaya yarayan bir malzeme taşıyabilirsiniz.

Makine Yağı sürmek

Gitarımıza birkaç damla makine yağı faydalı olabilir. Bunun sebebi çelikten yapılma olduğu için pas, aşınma ve korozyonu önlemektir.

Bir teknisyene mekanizmayı göstermek

Elektro gitarın mekanizmasını 3 ile 5 ay arasında teknisyene gösterilmesi gerekir. Nede olsa elektrikle çalışıyor.

Çizilme ve görünüm

Gitar rengindeki solma ve çizikler sizin sayenizde olmasa bile açık ortam yüzünden olacaktır. Bu sorunları  çözebilirsiniz.

Elektro gitarın sap ayarı nasıl yapılır?

Çoğunlukla gitarların sap kısmı sapın yapıldığı ağaç ve sapı üzerine sabitlenen metal olmak üzere 2 parçadan oluşur ve içinde Tross Rod denilen ayarı değişebilen metal bir çubuk vardır. Bu çubuğun ayarı tel değişimleriyle birlikte yaniden ayarlanması gerekir. Bu Tross Rod un ayarının yapılması işlemine sap ayarı denir.

Bir gitar ideal sap ayarı ne konkav yani iç bükey  ne de konveks yani dış bükey olmaması gerekir. Sap ayarının düz veya çok hafif konkav olması gerekmektedir. Eğer sap ayarını kendiniz yapıyorsanız dikkatli ve ne yaptığınız biliyor olmalısınız yoksa  gitarınıza kalıcı bir hasar verebilirsiniz.

Gitarın sap ayarı Tross Rod somuna uygun alyen anahtarı takarak anahtarı çevirerek yapılır. Alyeni saat yönüne doğru çevirdiğimizde, Tross Rod u sıkıştırmış oluruz ve sapın dış bükey şekilde olmasını sağlarız bu sayede klavyeyi tellere yaklaştırmış oluruz. Alyeni saat yönünün tersine çevirdiğimizde ise Tross Rod gevşeyerek sapın iç bükey şeklini almasını sağlar ve klavyeyi tellerden uzaklaştırır. Bu çevirme işlemlerini yaparken dikkat edilmesi gerek bir nokta vardır. O da alyeni bir seferde 40-50 dereceden fazla çevirmemeniz gerektiğidir. Çünkü ahşap fazla esneyebilen bir eşya olmadığı için fazla çevirdiğimizde çatlama ihtimali olabilir.

Elektro gitarın entonasyon ayarı nasıl yapılır?

Entonasyon, gitarımızdaki her bir perdedeki notaların doğru sesi vermesidir. Entonasyon ayarı saddle’lar yardımı ile yapılır. Saddle’lar gitar köprüsünün üzerinde bulur. Bu saddle’lar ileri geri oynayarak telin uzunluğunu ayarlar. Böylece telin doğru notayı vermesini sağlar.Gitarın telleri kısalırken saddle gitarın sapına doğru yaklaşır. Saptan uzaklaşınca ise tellerin boyu uzar. Bu ayara entonasyon ayarı denir.

Entonasyon ayarı yapılan gitar ayarının en sonunda gelir. Gitarımızın bütün ayarlarını yaptıktan sonra entonasyon ayarını yapmalıyız. Diğer ayarları yapmadan entonasyon ayarının tam yapılması olası değildir.

 Entonasyon ayrının adımları şu şekildedir;

* Gitar tellerinin akortlarını önce teller boş iken yapın.

* Gitarımızın telinin 12. perdesine basıp tele vurun. Bu tel notasını tam doğru bir şekilde olup olmadığına bakın ve bunu tüm tellerde yapın. Doğru notayı verip vermediğini akort aletinizin + veya – ye kaymamasından anlayabiliriz.

* Eğer boş telimiz 12. perdemizden daha ince veya kalın bir ses çıkarırsa o telimizin entonasyon ayarını olmadığı anlamına gelir. Eğer daha ince bir ses veriyorsa saddle’ımızın saptan uzaklaşması gerekir. Tam tersi daha kalın bir ses veriyorsa saddle’ın sapa yaklaşması gerekir.

* Bundan sonra 1 ve 2. adımları tekrar etmek gerekebilir çünkü saddle hareket ettiği için tellerin uzunlukları değişecektir.

* Eğer boş telle 12. perde hala aynı notayı vermiyorsa 3. adıma geçin.

Di-Ay-Vay Sanat Merkezi Elektro Gitar Kursu İstanbul Avrupa Yakası