Elektro Gitara Başlamadan Önce Klasik Gitar mı Çalmalıyım?

“Elektro gitar çalmaya başlamadan önce klasik gitar çal dediler?”

Bu cümleyi kim kuruyor, hangi mantıkla söylüyor kesinlikle bilmiyoruz ve çok merak ediyoruz!

Böyle bir şey kesinlikle yok. Siz tarzınızı belirlemiş ve kararınızı vermişseniz istediğiniz gitar türünden başlayabilirsiniz. Rock, metal müzikten hoşlanan bir insana “önce klasik gitar ile başla” dersek çok büyük kötülük yapmış oluruz. Tabi ki elektro gitar ile başlayıp devam etmelisiniz. Klasik gitar çalmak isteyen bir insana önce elektro gitar çalmalısın demek ne kadar yanlışsa diğer durum da bir o kadar yanlıştır.

Klasik müzik yapmak için klasik gitar çalmak isteyen birini elektro gitara yönlendirmek ne kadar yanlışsa, metal müzik çalmak isten birini klasik gitara yönlendirmek o kadar yanlıştır. Flamenko gitaristinin elektro gitar ile flamenko yaptığını düşünürsek ne kadar komik bir durum olduğunu anlayabiliriz. Klasik gitarın tel ve perde aralıkları elektro gitara göre daha geniştir. Eğer elektro gitar çalmaya başlamadan önce klasik gitar çaldıysanız tek avantajınız parmaklarınızı daha rahat açabiliyor olmanızdır. Ancak bu durum da klasik gitarla başlamanıza sebep değildir. Her tür gitar çalma tekniği olarak farklılık göstermektedir. Size en uygun tarz hangisiyse, tarzınıza uygun gitarı seçmeniz en doğrusu olacaktır.

Burada Gitar Kursu Var

Ayrıca gitar seçimi yaparken bilen birinden yardım almanız çok faydalı olacaktır. Fiyatı daha uygun diye kötü bir gitar seçimi yaparsanız kısa sürede gitar çalmaktan soğursunuz. En iyi ihtimalle gitarınızı değiştirmek istersiniz ki bu daha büyük bir maliyet demektir. En güzeli gitar hakkında bilgi sahibi biriyle bir kaç seçenek deneyerek karar vermeniz olacaktır.

Di-Ay-Vay Sanat Merkezi Gitar Kursu-İstanbul Avrupa Yakası