En İyi Gitar Tonunu Nasıl Yakalarım?

GİTAR KURSU İSTANBUL

En İyi Gitar Tonunu Nasıl Ayarlarım?

Gitar çalarken en büyük silahınız gitarınızın tonudur. Gitarınızın tonu sizin kimliğiniz gibidir. Sizi fark edebilecekleri, ince ayrıntıların gizlendiği şey gitarınızın tonudur. Gitar tonu bir nevi duygularınızın dışa vurumudur. Hal böyle olunca bir kaç detay bilgisine ihtiyacınız olabilir. Bugünkü yazımızda ihtiyacınız olan bir kaç bilgiyi sizinle paylaşacağız.

Gitar Tonunuz Ses Tonunuz Gibidir

Dediğimiz gibi Gitar tonunuz ses tonunuz, kimliğiniz gibidir. Dinleyiciler sizi görmeseler bile tonunuzu duyduklarında gitarı çalan kişinin siz olduğunu anlayacaklardır. Bu yüzden karakteristik bir gitar tonu yakalamanızın önemi büyüktür.  Peki gitar tonunuzu nasıl oluşturacaksınız?

1.Gitar Seçimi

Gitar tercihiniz çok önemlidir. Gitarın üç ana unsuru olan gövde, sap ve klavyenin gitar tonuna etkisi çok büyüktür. Bu parçalar ağaçlardan imal edilir. İmal edildiği ağaca dikkat edilmelidir. Gövdede ıhlamur ve maun tercih edilirken sap için genellikle maple tercih edilmelidir. Maple sert ve dayanıklı bir ağaç olmasından ötürü sap için uygundur. Klavye için abanoz  ve gül ağacı uygundur. En önemlisi de beklemiş ve eski kuru ağaçlar en iyi ton için anahtar niteliğindedir.

2. Manyetikler

Manetikler ton yakalama konusunda bir diğer öneme sahip kısımdır. Single coil ve hambucker manyetikler daha güçlü ses verme imkanı sağlarlar. Düşük model bir gitarınız olsa bile güçlü manyetiklerle harika sesler ve tonlar elde edebilirsiniz. Bir diğer önemli husus ise Amplifikasyonlardır.

Gitar Tonunu Etkileyen En Önemli 3 Faktör

Gitar Kursu İstanbul

Sonuç olarak ton oluşturmada dikkate almanız gerek 3 faktör gitarınızın imal edildiği ağaç, elektro gitarlar için kullandığınız manetikler ve amfidir. Bir de olmazsa olmazlar arasında yer alan prosesör ve efekt pedalları tabii ki!

Gitarınızın sapını değiştirmek oldukça zor bir iştir. Bu yüzden gitar tercih ederken dikkat etmeniz gereken hususları ilk sıraya koyduk. Öncelikle tarzınızı belirleyip gitar tercihi yapmalısınız. Yapısı, kasası, görünümü vb. her şeyi ile size tam olarak uyan bir gitar olmalıdır. Manyetiğini zamanla isteğe bağlı olarak kolayca değiştirebilirsiniz.

Amfi konusu ise, öncelikle imkanlarınız dahilinde kendi gitarınızda denemelisiniz. Kendi ayarlarınızı yapıp denerseniz kendinize en uygun amfiyi bulabilirsiniz.