Flüt Nasıl Üflenir?

Flüt Nasıl Üflenir?

Diayvay Sanat Merkezi Yan Flüt Kursu İstanbul

Flüt sesiyle büyüleyici, ortama mistik bir hava katan üflemeli bir çalgıdır. Sesi insanın içine işler ve hayal dünyasında güzel bir yolculuğa çıkarsınız. Kaliteli flütler gümüşten imal edilir ve fiyatları oldukça yüksektir. Ancak her bütçeye uygun flütlerde piyasada bulunmaktadır.

Flütü doğru şekilde üflemek için öncelikle diyafram kasımızın işlevini öğrenmeli ve gerekli egzersizleri yapmalıyız. Karın boşluğu ve midenin hemen altında olan diyafram kası, flütü rahat çalma ve tınıların en doğru şekilde çıkmasını sağlar.

Karın boşluğunun altında yer alan hava kafesini hissetmek için sağ eli karın altına, sol eli ise yana doğru koyup, kası iterek baskılayın ve havayı ağzınızdan boşaltın. Tamamen içeri çekilen diyafram kasını ağzınız kapalı iken hafifçe koklar gibi burundan alınan havayla, sağ elin dışarı itildiğini görecek şekilde doldurun. Yeterince hava dolan bölgeyi elimizle tekrar ittirip diyaframın havasını ağızdan boşaltın. Bu hareket grubunu bedenimizde iyice oturtup, bu yaşa kadar olan nefes alma alışkanlığını bırakmalıyız. Bu nefes alma şekli sağlığımız açısından da çok önemlidir.

Müziğe başlarken cümle başından itibaren diyaframımızı sağlıklı bir şekilde havayla doldurmalıyız ve eserde işaret edilen nefes erine kadar çaldıktan sonra ağzımız kapalı halde çok kısa bir an (saniyeden az bir sürede) havayı burnumuzdan diyaframımıza doldurmalıyız. Bu nefes alma sistemi, yeteri kadar egzersizle birlikte bedenimizle bütenleşecektir ve daha kolay uygulanır hale gelecektir. Günlük flüt çalışmanızdan önce 10 dakika kadar doğru nefes alma tekniğini yapmalıyız. Doğru nefes alma tekniği flüt eğitiminin başından itibaren öğrenilmesi gereken en önemli ve hassas konulardan biridir.

İstanbul’da yan flüt kursumuz için buradan bilgi alabilirsiniz.

Diayvay Sanat Merkezi Yan Flüt Kursu İstanbul