Flüt ve El Yorgunluğu Sorunu

Yan flüt kursumuzdan dev hizmet, flütte el yorgunluğuna son!

Yan flüt çalarken elinizin yanlış tutuş durumuna göre sürekli ve uzun saatler çalışmanız sonucunda ellerinizde oluşabilecek ağrılar, yorgunluklar çok olası bir sorun haline gelmiştir. Bazı durumlarda bu tür yorgunluklar tendonit ya da karpal tünel sendromu gibi daha ciddi sorunlara sebep olabilmektedir.

yan-flüt-kursu-istanbulFlüt çalarken  el yorgunluğunu azaltmak ve ortadan kaldırmak için aşağıdaki unsurlara dikkat edilmelidir:

– Çalışma sırasında kasları gevşetmek ve rahatlatmak hem de beden yorgunluğunuzu atmak için sık sık ara verilmelidir.

– Esneklik ve gücü koruyabilmek için yapılabilecek germe hareketleri ve egzersizleri öğrenmek amacıyla doktorunuz ve fizik tedavi uzmanınıza danışmalısınız.

– El pozisyonunuzu geliştirin. El pozisyonuna düzenli olarak dikkat edin.

Çoğu flüt çalan kişi başparmak taşıyıcısı ya da Bopep gibi yardımcı araç kullanımının, flütü ellerinde dengeleme konusunda yardımcı olduğunu söyler. Flütü daha iyi dengeleme becerisi de parmaklar, el, bilek, kol, omuzlar ve sırttaki gerginliği alarak, sonuçta çalma yeteneği ve tekniğini geliştirir. Kas ağrısını azaltmaya da faydalıdır.

Eğer basit egzersizlerde bile el yorgunluğunuz devam ediyor ise, başka çözümler bulmanız gerekmektedir.

– Inline G flütten, daha doğal bir el pozisyonuna imkan tanıyan, offset G flüte geçmeyi düşünün. Bu flüt ile el yorgunluğunuzu büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

– Daha hafif bir flüt kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece ağırlık yüzünden oluşan ağrı ve sıkıntıları çözebileceksiniz.