Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin 10 Altın Öneri

Diayvay Sanat Merkezi Fotoğraf Kursu İstanbul

fotoğraf kursu istanbul

Fotoğrafçılık, işlevsel yönü ile zanaat olduğu gibi estetik açıdan ise bir sanat olarak kabul edilir. Yüksek miktarlarda para vererek aldığımız fotoğraf makinelerinin tek başına iyi fotoğraf çekemeyeceğini bilmemiz gerekir. Fotoğrafı çekenin bilgisi ve yeteneği işin belki de  %90’ını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Teknik bilgisi olan ve kurallara uygun fotoğraf çeken iyi bir fotoğrafçı standart bir cep telefonu kamerasıyla harikalar yaratabilecekken, dünyanın en iyi makinesine sahip olan bilgisiz bir kullanıcı pek de büyük bir başarı sergileyemeyecektir.

En iyi fotoğraf makinesi en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktilo da en iyi romanı yazardı!

Fotoğrafçılıkta ilk olarak makinemizi iyi tanımamız gerekir. Üzerindeki her bir tuşun, modun ne işe yaradığını kavramamız gereklidir. Ayarların nasıl yapıldığına hakim olmalıyız. Fotoğraf makineniz sizin vücudunuzun bir uzantısı, ekstra bir uzvunuz gibi olmalıdır. Ancak bu şekilde doğru fotoğrafı çekmeye yakın olabilirsiniz. Objektiften baktığınızda fotoğraf makinesinden değil de normal bir günde güzel  bir anı izliyormuş gibi hissetmelisiniz.

Şimdi fotoğrafçılığa yeni başlayacaklara kısa maddeler halinde tavsiyelerimizi sunuyoruz.

1. Fotoğraf Makinenizi iyi tanıyın.
2. Sürekli fotoğraf çekin. Makinenizi sürekli yanınızda taşıyın.
3. Manuel Modu “M” kullanmaya dikkat edin. Bu mod enstantane, diyafram, ISO gibi ayarları çok çabuk öğrenmeniz konusunda faydalı olacaktır.
4. Enstantane, ISO ve diyaframı çok iyi kavramış olmalısınız.
5. Lensiniz ve makinenizin teknik özelliklerini de göze alarak fotoğraf çekeceğiniz saatleri doğru seçmelisiniz.
6. Fotoğrafçılık ve fotoğraf hakkında her haberi takip etmelisiniz. Unutmayınız ki gelişen teknolojiyle beraber sürekli ekstra özellik eklenmiş makineler üretilmektedir. Ayrıca diğer fotoğrafçıların fotoğraflarını inceleyerek kendi çektiklerinizle karşılaştırmanız yararlı olacaktır.
7. Fotoğrafçılıkla uğraşan diğer insanlarla fikir alışverişi yaparak fotoğraflarınızı eleştirmesini istemelisiniz.
8. Tek bir lense odaklanmayıp imkanlarınız dahilinde farklı lenslerle çalışmayı unutmayınız.
9. Farklı bakış açısına sahip olmalısınız. Bu ne kadar çok fotoğraf çektiğinizle doğrudan bağlantılı bir durumdur.
10. Her fotoğrafınız ayrı bir kompozisyon oluşturmalıdır. Çekmek için fotoğraf çekmemeye özen gösteriniz.

Bu maddeler size gerçekten büyük bir artı sağlayacaktır. Bu maddeler size uzun ve sıkıcı bir süreç gibi gelse de asla böyle bir yanılgıya kapılmayın. Bunlar bir öğretmen yardımıyla bir hafta gibi kısa bir süre içinde öğrenebilecek bir süreçtir. Unutmayın, gerisi tamamen uygulama ile yani ne kadar çok fotoğraf çektiğinizle alakalı olarak başarı göstermenizi sağlayacaktır.

Hiç birimizin başlangıçta yeteri kadar teknik bilgisi yoktu. Öncelikle usta fotoğrafçıların fotoğraflarını takip edin. Fotoğrafçılık hakkında sürekli okuyun. En iyi eğitmen bir yerden sonra kendiniz olacaksınız. Sosyal medya kanalı ile  fotoğraf çekim sayfalarına çektiğiniz fotoğrafları gönderin ve diğer kişilerden fotoğrafınız hakkında yorum yapmalarını isteyin. Eleştiri almak biraz canınızı sıkabilir, sadece dinleyin. Zaman geçtikçe daha iyi fotoğraflar çekmeye başladığınızda siz de eski fotoğraflarınızda aynı  hataları göreceksiniz ve hak vereceksiniz.

Fotoğrafçılık kursumuz hakkında detaylı bilgi için Fotoğraf Kursu İstanbul linkine tıklayabilirsiniz.

 

Diayvay Sanat Merkezi Fotoğrafçılık Kursu İstanbul