Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitarınızın sesinin daha iyi çıkması ve ömrünün uzun olması için bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Yüzeyleri, kullanıma bağlı olarak deformasyona uğrar ve kirlenir. Mekanik aksamları ve telleri ise aşınarak renk değişimine uğrar. Gitarınızda bu gibi deformasyonları görmek istemiyorsanız gerekli bakımlarına önem vermeniz gerekir. Her gitarın ayrı bakım tekniği vardır ve bu tekniklere uygun bakım yapılması şarttır.

Gitarın gövdesinin yüzeyi plastik kaplama veya cilalı ahşap malzemeden imal edilir. Bilek ve elin teması zamanla bu yüzeylerin parlaklığının azalmasına yol açar. Bu deformasyonlar gitarın sesine etki etmez ancak görüntüsünü oldukça kötüleştirir. Ahşap kısımlar kolaylıkla aşınabilir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken hususlardan biri gitar çalarken ahşap yüzeyi aşındıracak bileklik vb. aksesuarların kullanılmamasıdır. Gövdede oluşan çiziklerin geri dönüşü yoktur. Bu durumla karşılaşmamak için gitarı koyduğunuz yer de çok önemlidir. Gövde kısmı toz tutmaya yatkın kısımlardan oluştuğu için, üzerinde biriken toz miktarına göre düzenli olarak ahşap yüzeyi temizlemeye uygun ve nemli bir bezle silinmelidir. Tellerin alt kısmına ve gitarın eşiğine ulaşmak için kulak pamuğu ya da en yumuşak toz fırçalarını kullanabilirsiniz.

Gitar Kursu İstanbul

Gitar en çok kirlenen bölümü sap bölümüdür. Parmağınızdaki deri parçaları ve kirler zamanla perde aralıklarında birikir. Bu kısımları gitarın tellerini söküp bir diş fırçası yardımıyla nazikçe temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra tekrar ahşap temizleyici kullanarak silebilirsiniz.  Telleri sökmek istemiyorsanız diş fırçası ve nemli bez kullanarak temizleyebilirsiniz. Gitar imal edildiği ağaca göre çeşitli bakım ve koruyucu ürünleri vardır. Ancak bu ürünleri kullanırken dikkat etmeniz gereken husus kesinlikle yüzeyi temizledikten sonra kullanılmalıdır. Birikmiş kir ve deri parçalarının üzerine kullanırsanız bir süre sonra yıpranmalar başlayacaktır.

Genellikle metal alaşımdan oluşan mekanik aksamlar, üretildiği malzemeye göre zamanla korozyona uğrayabilir. Zamanla paslanan bu aksamlar bir süre sonra işlev kaybına uğrarlar. Bu durumdan korunmak için metal yüzeyleri sert bir fırça ile kazımadan temizlemelisiniz. Hareketli parçalar çok az miktarda makine yağı ile yağlanmalıdır. Akort yapmak tellerin burguları ne adar kolay dönerse o kadar kolay olmaktadır.

Teller ne kadar kullandığınıza bağlı olarak zamanla aşınacaktır. Paslanan teller bozuk ses çıkmasına yol açar. Gitarı ne kadar sık kullanıyorsanız bu durum o kadar hızlı oluşacaktır. Gitarı kullanmadığınız zamanlarda kılıfında kapalı olarak bekletmelisiniz. Bu tellerin ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

Di Ay Vay Sanat Merkezi Gitar Kursu İstanbul

İstanbul’da en uygun, en kaliteli ders imkanı sunan Di Ay Vay Sanat Merkezi’nde ücretsiz deneme dersine bekleriz.