Gitar Hakkında Yararlı Bilgiler

Notalar ve Harfler

Gitar çalmaya başlayan kişinin nota oalrak göreceği bazı harfler vardır. Gitar temel alındığında akorlar harfler ile ifade edilir. La notası temel bir ses olarak kabul edilir. Bu yüzden orkestralar, müzikal öncesinde akorlarını La notasına göre yapar. La notasını tanımlayan harf “A” harfidir. Akorlar A harfi ile başlayıp bu şekilde sıralanır.

La: A

Si: B

Do: C

Re: D

Mi:  E

Fa: F

Sol: G

Klasik Gitar için Tutuş ve Oturuş Şekli

Klasik gitarı oturarak çalmak en doğrusudur. Oturmak için kolsuz bir sandalye yahut bir tabure seçilmelidir. Dik oturarak çalmaya özen gösterilmelidir zira gitarı öne eğilerek çalmak yanlış bir durumdur. Mümkünse sol bacak altına bir destek ile yükseltilmelidir bunun dışında sağ bacak, sol bacağa göre daha serbest bir pozisyonda durabilir.

Gitarın tutuluşu her müzisyene göre değişiklik gösterebilir lakin tutuş pozisyonunda başlıca uygulanan temel ögeler mevcuttur. Bunun yanında oldukça fazla yanlış tutuş pozisyonu da mevcuttur. Doğru tutuş ve oturuş pozisyonuna kendinizi alıştırmanız ve gitarı bu şekilde çalmanız tavsiye edilir aksi takdirde ilerleyen zamanlarda yanlış çalım pozisyonunuz estetik ve teknik açıdan size sorunlar doğurabilir.

Klavyeyi görmek amacıyla gitarı kendinize doğru eğimli şekilde tutmak yanlış bir pozisyondur. Bu durum bileğinizi çok daha fazla bükmenizi sağlayacağından akorları basmada sorun yaşamanız muhtemel olacaktır ve gitar çalmak sizin için acı verici bir aktiviteye dönüşebilir. Sol elinizi klavyeye yerleştirirken dikkat etmeniz gereken bir kaç durum olacaktır, örneğin baş parmak karşıdan bakıldığında görülmeyecek ve dik bir şekilde klavyenin arkasına yerleştirilmelidir. Avuç içiniz klavyeye değmemelidir, işaret parmağı dışında ki yüzük, orta ve serçe parmaklarınız klavyeye 90 derecelik açı ile basılmalıdır.

Gitar Çalmayı Nasıl Öğrenirim ? 

Gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız, size bu konuda yardımcı olabiliriz. Konusunda uzmanlaşmış kişilerle Diayvay Sanat Merkezi sizlere sanat, müzik ve bir çok yönde öğrenim imkanı sunuyor. Gitar dışında bir çok telli, vurmalı, üflemeli ve yaylı enstrümanda mevcut olan kurslarımıza katılabilirsiniz. Aklınızda hala soru işareti bulunuyorsa her enstrüman için ücretsiz deneme dersimize katılın. Gitar çalmayı gerçekten öğrenmek istiyorsanız daha fazla beklemeden hemen bize ulaşın ;

Telefon ve Whatsapp: 0 553 775 45 10/ Bize her gün 09:00 23:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Size dönüş yapmamız için mesaj atabilirsiniz.

Mail: info@diayvaysanat.com – diayvaysanat@gmail.com

Bir kahvemizi, çayımızı içmeye de bekleriz. Şişhane metrosunun üst sokağında kumbaracı yokuşundayız.