Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitarda Akordun Önemi

Gitarı akort etmek pek zor olmayan ancak özenle yapılması gereken bir işlemdir. Doğru sesi algılayıp, bu seslere göre telleri en doğru şekilde ayarlamak gerekir. Çalmaya başlamadan önce gitarın akordunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Yanlış akortlu bir gitar ile çalışırsanız kulağınız yanlış seslere alışacak ve geri dönüşü çok zor olacaktır. Kulağınızın sağlıklı bir şekilde gelişimi için akordun önemi çok büyüktür. Gitar kursunda kort konusu ilk öğretilen konular arasında olmalıdır.

Akort Cihazları

Gitarı öğrenme sürecinin başlarında kulaktan akort yapmak imkansız derecesinde zordur. İlk zamanlarda piyasada kolayca bulabileceğiniz akort aletlerinden yardım alabilirsiniz. Ancak belli bir süre sonra kulaktan akort etmeyi öğrenmelisiniz. Denedikçe bunu kolaylıkla yapabileceğinizi fark edeceksiniz.
Bir çok çeşit akort cihazı vardır. Sapa takılan ya da masaüstü kullanımına uygun dijital akort cihazlarının kullanımı oldukça kolaydır. Tele vurduğunuzda çıkan titreşimi algılayan cihaz, ekranında çıkan uyarılar ile sizin doğru sesi bulmanıza yardımcı olur. Ekrandaki talimatlara uyarak teli gerdirme/gevşetme işlemini yaparak gitarınızı kolayca akort edebilirsiniz.

Notaların Harf Karşılıkları

Gitarı akort ederken dijital akort aleti kullanıyorsanız bilmeniz gereken nokta, bu aletlerin batı sistemi notasyonu temelli olduğudur. Do-re-mi-fa-sol-la-si şeklinde isimlendirilen notalar alfabenin ilk 7 harfi ile kodlanmıştır. Aşağıda belirttiğimiz tablodan bu kodları öğrenebilirsiniz. Bu notalar ve harf karşılıkları bir gitaristin olmazsa olmazıdır.
Do – C
Re – D
Mi – E
Fa – F
Sol – G
La – A
Si – B

Kulaktan Gitar Akordu Yapmak

Kulaktan akort yapmak için öncelikle referans olacak bir sese ihtiyacınız vardır. Bu genellikle La sesidir. Bu sesi alabileceğimiz bir çok yer vardır. Akort düdüğü de bunlardan biridir. Ayrıca ev telefonlarının çevrim sesi de La sesini verir.  La sesinini referans olarak kullanarak gitarın akordunu kolayca yapabilirsiniz.

Gitarın Telleri kalından inceye doğru mi-la-re-sol-si-mi şeklinde dizilir. Harf karşılığı olarak E-A-D-B-G-E olarak gösterilir.

Artık eğlence vakti! Gitarınızı akort ettikten sonra keyifli saatler sizi bekliyor.

Di-Ay-Vay Sanat Merkezi – İstanbul