Gitar Teli Hangi Durumlarda Değiştirilir?

Diayvay Sanat Merkezi – Gitar Kursu İstanbul

gitar teli nasıl değiştirilir
Burada gitar kursu da var!

Aşağıdaki maddeleri takip ederek gitarınızın telini değiştirip değiştirmemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Gitarı çalmayı bırakmıştım ama yeni tanıştığım kız gitar çalan erkek 1 adım önde dediyse:

  1. Hiç kullanmadığınız gitarın tellerini yılda bir defa değiştirebilirsiniz. Unutmayın paslanmış teller sağlığınızı tehlikeye atabilir.
  2. Günlük kullandığınız gitarın telini ortalama 6 ayda bir değiştirirseniz faydalı olur.

Gitar benim her şeyim sık sık çalıyorum konser bile veriyorum diyorsanız:

  1. Tel ve klavyenin üzerinde birikinti oluşumu görüyorsanız vakit gelmiştir!
  2. Gitarınızı akort ettiniz, tuner doğru sesi veriyor ancak müzik çalarken farklı duyuyorsanız tahmin edin ne yapacaksınız?
  3. Kararmış teller size bir haber veriyor olabilir.
  4. Gitar çalarken parmaklarınız kararmaya başlamışsa korkmayın kangren değilsiniz.  Evet evet telleri değiştirin yeter.

Gitar Teli Hangi Durumlarda Değiştirilir?

İlk olarak bilmeliyiz ki gitarımızın teli sadece kopunca değiştirilmez. Tel çelik ve nikel alışım bir metal olduğundan belirli zaman aralıklarında hasarlı olmasa bile değiştirilmelidir.

Sağlam tel neden değiştirilir?

Gitar teli pek çok durumdan etkilenebilir. İlk olarak doğal koşullar en büyük etkendir. Gitar telleri paslanmaz çelikten yapılmaz. Tencere gibi ürünlerde kullanılan paslanma çelik gitar teli olarak kullanılamaz. Gerilim katsayısı düşüktür ve tınısı güçlü değildir. Bu sebeple bakır, nikel, bronz, alüminyum gibi farklı minerallerle çelik alaşımı kullanılır.  Bu alaşımlar farklı markalara göre değişkenlik gösterebilir.

Metaller oksijen ile tepkimeye girer ve oksijen metali eritme eğilimi gösterir. Ortamda nem de varsa bu çok daha kısa sürede gerçekleşir. Bu sebeple nikel yoğunluklu alaşım kullanılır. Genel olarak amatör bir gitar telinin ortalama değiştirme süresi 6 ay olarak kabul edilebilir.

Bu alaşımlara göre gitarın teli zaman içinde deformasyona uğrayabilir. Niteliğini yitiren telin değiştirilmesi gerekir. Kullanılan teknolojiye göre farklı alaşımlar kullanılarak farklı kalitelerde teller elde edilebilir. Çok kısa zamanda kopan tellerin yanında yıllarca bekleyip hiç zarar görmeyen teller de vardır.

Bunların yanı sıra bu süre kullanım sıklığına göre de değişiklik gösterebilir. Sürekli elimizden bulaşan ter asitli olduğundan telin ömrünü kısaltacaktır. Bu etkileri azaltmanın bir diğer yolu ise düzenli kullanılan klavye temizleyici solüsyonlardır.

Diayvay Sanat Merkezi – Gitar Kursu İstanbul.