Gitarın Parçaları Nelerdir?

Hemen hemen bir çoğumuzun evinde bir gitar vardır. Öylece bir köşede durur. Belki bir heves aldınız ya da doğum gününüzde hediye geldi o gitar. Neden çalmaya başlamıyorsunuz? Oysa ki müzik dinlemeyi seviyorsunuz. Neden siz de müziğin bir parçası olmayasınız? Haydi şimdi bir karar alın ve bugünden itibaren o gitarı tanıyıp çalmaya başlayın.

gitarın-parçalarıİlk olarak gitarın parçalarını öğrenmelisiniz. Bu yazımda sizlere gitarın ana parçalarını tanıtacağım. Gitarınızın parçalarını tanımanız ve bu parçaların ne işe yaradığını bilmeni gitara olan hakimiyetinizi artıracaktır ve çalmayı daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.

Gitarın parçaları

Gövde: Gitarın ana parçası gövdesidir. Sağ elimizle (Solaklar için sol el) telleri çaldığımız yere gövde denir.Gövde gitarın ana bölümünü oluşturur. Köprü burada bulunur ve sağ elimizle telleri bu bölümde çalarız.

Kulak (Kulakçık): Gitarı akor etmeye yarar. Telin bir ucu kulağın deliğinden geçirilip köprüye sabitlenir ve akordu ayarlanır. Gitarın çeşitlerine göre kulakçıkların şekli de değişebilir ve farklı şekilde bağlanabilir.

 Köprü: Gövdenin üzerinde bulunan ve kulaktaki telin diğer ucunun sabitlendiği bölüme gövde denir.

Klavye: Sap Bölümü de denebilir. Notalar klavyenin üzerindedir. Notalar aracılığıyla akor ve tabları klavye üzerinden çalarız.  Gitarın sap bölümüdür. Sol el ile tutulur. Tabii ki solaksanız sağ el ile tutmanız gerekir 🙂

 Perde: Klavyenin üzerinde bulunan metaller arasında kalan bölümlere perde denir. Bu bölümlerin her biri farklı bir ses verir. Gitarın türüne göre bir gitarda 18-24 perde olabilir. Bu sayılar değişebilmektedir.

Ses deliği: Ses deliği çoğunlukla klasik ve akustik gitarda vardır. Çaldığınız parçaların sesi bu delik sayesinde ortaya çıkar.

Gitar Kursu İstanbul -Diayvay Sanat İstanbul