Keman Nasıl Tutulur?

Keman

Keman Nasıl Tutulur?

Bir çoğumuz keman sesine aşığızdır. Orkestranın en bilinen üyesi, yaylı çalgılar arasında en geniş ses aralığına sahip keman hakkında bir kaç ufak bilgiyi sizler için derledik.

Keman nasıl çalınır?

Keman çalmaya başlamadan önce keman yastığı nasıl takılır, keman nasıl tutulur, hangi tel hangi sesi çıkarır ve yay nasıl doğru tutulup çekilir gibi bilgileri öğrenmemiz gerekir.

 

Keman yastığının iki tarafında bulunan iki dişli plastik kısmı kullanarak keman yastığını takabilirsiniz. Geniş kısmı çenelik tarafına, kalın kısmı ise sol tarafa gelecek şekilde takılmalıdır.

 

En önemli konu keman ve keman yayının nasıl tutulacağıdır. Kemanı sol el ile, biraz öne gelecek şekilde omzunuza yatırmalısınız. El bileğiniz kemana dönük olmalıdır. Ayaklarımız omuz genişliğinde olmalıdır ve yere sağlam basmalıyız. Böylelikle ağırlığımızı yere dengeli bir biçimde aktarırız. Yanağınız çeneliğe tamamen yapışmamalıdır.

 

İlk çalışma zamanlarında ağılıklı olarak kemanı boynumuzda rahatça tutmalıyız. Doğru pozisyona ulaşana kadar yay ile çalışmak ikinci plandadır. Bu şekilde beynimize ve kolumuza kemanı taşıma konusunda gerekli talimatı vermiş oluruz. Keman tutuşunuz omurilikten olmalıdır. Beyniniz enstrümanınızı vücudunuzun bir parçasıymış gibi algılamalıdır. Böyle olmazsa vibrato yapamazsınız ya da keman çalamazsınız.

 

Baş parmağınızın v harfi yapar gibi yukarı işaret etmesi gerekir. Dirseğini sağa bakmalıdır.

 

Sol el  için:

Dirseğiniz kemanın tam ortasının yani merkezinin altında olmalıdır.Bileğinize hafif yuvarlatılmış bir pozisyon aldırmalısınız.İşaret parmağı ve baş parmak arasındaki açık eğriliği korumalısınız.Her zaman elinizi rahatça serbest bırakın. Notaları çalarken dik ve bileğimiz dönük şekilde basmalıyız.

Yay Nasıl Tutulur?

Yayı kullanırken asla elinizi, bileğinizi kasmayın. Rahatça hissederek tutmalısınız. Müzik çalarken yayı kol ile değil bilek hareketleriyle kullanmalısınız.

Doğru pozisyonu kendiliğinden oluşturana kadar ayna karşısında çalışmalısınız.

 

İsterseniz Uzman eğitmen kadromuzla siz de kolayca keman çalmaya başlayabilirsiniz.

Keman kursumuz hakkında detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

 

Diayvay Sanat Merkezi Keman Kursu İstanbul