Keman Temizliği Nasıl Yapılır?

Keman temizliği nasıl yapılır

Keman Temizliği

Keman, aradan yıllar geçtikçe kullanıma bağlı olarak temizliğe ihtiyaç duyar. Temizlik için bir müzik aleti ustasına götürebilirsiniz. Ancak bunu bir kaç küçük adım takip ederek evinizde de yapabilirsiniz.

Bunları sizin için bir kaç adım olarak derledik.

İç Temizlik

Kemanın iç temizliği için temiz ve kuru bir avuç kadar pirinci f deliklerinden içeri atın. Kemanı biraz sallayıp ters çevirin ve pirinçlerin bir kısmını boşaltın. Pirinç yavaş yavaş siyahlaşacaktır. Kemanın kirlilik durumuna göre bir süre sallayın. Pirinç miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü az pirinç temizlemeye yetmeyecektir. Çok pirinç kullanırsanız geri çıkarmakta güçlük çekebilirsiniz.

Dış Temizlik

Arşe Temizliği:

Arşenin topuk vidasını topuğu çıkartacak şekilde gevşetin. Kılları buruşturmadan, kırmadan narin bir şekilde zarar vermeden elde sabunlu su ile yıkayın. Kılları sadece elle temas ettiğinde oluşan siyah lekeler belirginleşince temizleyebilirsiniz. Zira arşe kılı zamanla yıprandığında yenisiyle değiştirilir.  Arşenin tahta kısımlarını, temiz kuru bir bez yardımıyla silin. Kirlilik durumuna göre kemanın gövdesini temizlemede kullandığınız malzemeler ile silebilirsiniz.

Arşe kirlenmesini geciktirmek için keman kullanımından sonra temiz pamuklu bir bez ile tahtasını güzelce silin. Böylece reçine birikintilerini yer etmeden temizlemiş olursunuz. Bunun yanı sıra arşe kıllarına elinizi kesinlikle sürmeyin. Elinizi kıllara sürerseniz zamanla siyahlaşacaktır. Ayrıca ses kalitesi git gide düşecektir.

Keman (Gövde) Temizliği:

Kemanın gövde temizliğini yaparken en önemli nokta cilasına asla zarar vermemektir. Luthieler bazı cila dostu kimyasallar (örn. terebentin) ile kemanı temizlerler. Ancak bizler her zaman elimizin altında bu malzemeleri bulamayabiliriz. Bu malzemeler yerine “viol” isimli, piyasada bulabileceğiniz bir temizlik malzemesi kullanabilirsiniz. Bu malzemeyi bir pamuğa döküp gövde kısmına sürün ve yedirin. Bir süre sonra pamuk kirlenecektir.

Keman gövdesi

Viol, çok pratik bir malzemedir. Kemancılar için üretilen bu malzemenin içinde bir çok madde vardır. Viol bulamazsanız bundan daha pratik olarak zippo benzini kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bir pamuğa döküp kemanın tüm gövdesini temizleyebilirsiniz.  Emniyet tedbiri olarak asla bu malzemeleri kullanırken sigara ya da ateşli herhangi bir malzeme kullanmamalısınız.

Tel Temizliği:

Keman tellerinin herhangi bir aşınma, kopma, bozulma gibi durumlara uğramadan uzun süre dayandığı zamanlarda köprüye yakın kısımlarındaki reçine kalıntılarını temizlemek gerekir. Bu temizlik sesi iyileştirerek daha kaliteli eserler ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Keman teli temizliğinde kolonya kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kolonyayı asla tuşe veya gövde ile temas ettirmemek gerektiğidir. İçerdiği alkolden dolayı kolonya, kemanın cilasını çözer ve geri dönüşü olmayan zararlara sebebiyet verir. Bu durumundan basitçe kurtulmak için temizlemeye başlamadan önce temiz bir bezi gövdenin üzerine boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Dikkatli bir şekilde temizleme işlemine devam edebilirsiniz. Kolonyayı hiçbir şekilde pamuktan taşacak şekilde çok koymayın. Az kolonya sık tekrar şeklinde temizleyin.

Kemanın kirlenmemesi için alınabilecek önlemler:

Keman her zaman profesyonel keman çantasında taşınmalıdır. Bazı kutuların içinde basınç saati, nem göstergesi gibi ek ürünlerle satılmaktadır. Bunlara sahip olmasanız da kemanın dikdörtgen profesyonel çantası kemanı ani oluşabilecek darbelere karşı koruyacaktır.

Her çalıştan sonra enstrümanınızı pamuklu bez yardımıyla silin. Bu kısa işlem her zaman temiz bir kemana sahip olmanızı sağlar. Ayrıca sürekli güncel temizlik yer etmiş kalıntılar oluşmasını engelleyecektir.

Arşenin ömrünü uzatmak için her kullanımdan sonra reçine tozlarını temizleyin.

Kemanı hiç çantasından çıkarmasanız bile tozlanacaktır. Bu durumun oluşmasını en aza indirgemek için çin ipeği adı verilen kumaş ile kemanı sarabilirsiniz. Bu kumaşın özeliği toz zerreciğinin bile geçemeyeceği ince gözeneklere sahiptir.

Kemanı uzun süre kullanmadığınızda tellerini gevşetip ara sıra havalandırmalısınız.

Keman nasıl tutulur  yazımızı da okumanızı öneririz.

Ayrıca buradan keman kursumuzu inceleyip aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.