Klarnet Nasıl Çalınır?

Klarnet Nasıl Çalınır?

Diayvay Sanat Merkezi Klarnet Kursu İstanbul

Klarnet dayanıklı ve sert ağaçlardan imal edilen, üflemeli üflemeli çalgılar ailesinin bir üyesidir. Metal ve ebonitten üretilen çeşitleri mevcuttur. Klarnet imal edildiği madde ve büyüklüğüne göre sınıflandırılır. Klarneti çalmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı teknikler vardır.

Her enstrümanda olduğu gibi klarnet çalmaya başlamadan önce de klarneti iyi tanımalısınız. Daha açık tabirle iyice kurcalamalısınız. Nasıl üfleniyor, üflendiğinde nasıl ses çıkarır vb. gibi deneyimlerde bulunmalısınız. Klarnetten doğru sesleri çıkartabilmek ve gelecekte gerçekten iyi çalabilmek istiyorsanız dudak, yüz ve el kaslarınızı geliştirmenizde fayda vardır. Bu kasları geliştirecek egzersizleri ger aklınıza geldiğinde yapmalısınız.

Burada Klarnet Kursu da Var!

Klarnetin Parçaları

Klarnet 5 parçadan oluşur. Bunlar bek (ağızlık), barel(fıçı), üst ve alt gövdeler, povillon (kalak) olarak adlandırılmışlardır. Klarnet çalmaya yeni başlayacaklar ilk olarak ağızlığı dudağa oturtma çalışmaları yapmalıdırlar. Dudak kaslarının gelişmesi için bu konu çok önemlidir.

Ülkemizde genelde askeri çalış adı verilen bir teknik kullanılır. Klarnet çalacak kişi öncelikle ağızlığı üst dişleriyle destek alarak içeri bükmelidir. Bu esnada ağızlığın bir santimetreye yakın kısmı dışarıda olmalıdır. İkinci yöntem olarak Fransız tekniğini söyleyebiliriz. Bu teknikte alt ve üst dudak içeri bükülerek, ağızlığa dişler dokunmadan klarnet ağza oturtulur. Bu sırada ağızlığın yaklaşık 1.5 cm’si dışarıda olmalıdır.

Bunlarla birlikte tabii ki en doğru ses en doğru üflemeyle çıkacaktır. Basitçe açıklamak gerekirse “tü” hecesini söyler gibi yeterli havayı klarnete üflemelisiniz. Yüksek tonları yakalayabilmek için dudaklarınızla klarnete baskı yapmalısınız. Eğer pes ses arıyorsanız daha serbest bırakarak alçak tonları çalabilirsiniz.

Klarnet Nasıl Tutulur?

Öncelikle söylemeliyiz ki bütün ağırlık başparmakta olmalıdır.Klarneti tutarken  sol eliniz yukarıda sağ eliniz aşağıda olmalıdır. Oturarak çalıyorsanız diyaframınız rahat olmalıdır. Bunu kambur oturmaktan uzak durup dik oturarak sağlayabilirsiniz. Eğer klarneti ayakta çalacaksanız, hafif eğimli ve kollar vücuttan bağımsız olmalıdır. Parmak hızı ve hareketi de çok önemlidir. Bunun tek yolu ise yeterli miktarda egzersiz yapmaktan geçer. Parmaklarınızı hızlı ve hareketli kullanmanız size büyük ayrıcalık sağlayacaktır.

Her çalışmanın sonunda ağızlık ve diğer tüm parçalar temizlenmelidir. Toz, ağız sıvıları iyice temizlendikten sonra yerine kaldırılmalıdır. Parçaların birleşim yeri düzenli olarak yağlanmalıdır.

Diayvay Sanat Merkezi

Klarnet Kursu İstanbul