Klarnetin Parçaları Nelerdir?

klarnetin parçalarıKlarnet üç temel parçadan oluşur. Bunlar üst gövde, alt gövde ve kalaktır. Bunlara ek olarak kafalık ve fıçı olarak isimlendirilen iki ek parçası vardır.

Genelde ağaçtan imal edilen klarnet, tahta üflemeli enstrüman ailesi üyesidir. Yapımında genellikle dayanıklı ve olmasıyla bilinen abanoz ağacı kullanılır.  Bunun yanı sıra sert bir kauçuk türü lan ebonitten ve metalden de üretilen klarnet çeşitleri vardır.

Klarnet Kursu İstanbul

Klarnet aşağıdan yukarı doğru daralır ve silindirik boru biçiminde bir gövdesi vardır.

Kalak bölümü, klarnetin en geniş parçasıdır. Orta kısmı ile ( alt gövdesiyle) birleştirilir.

Diğer üflemeli çalgıların hemen hepsinde kullanıldığı gibi klarnette de kamış kullanılır. Üfleyen kişinin nefesi ile titreşime geçen kamış, boru içindeki havayı titreterek ses çıkmasını sağlar. Klarneti çalarken Sol el yukarıda, sağ el aşağıda konumlandırılarak hafif bir eğimle yere doğru  doğru pozisyonu yakalarsınız.

19 perdeden oluşan klarnette, flüt ve obuada olduğu gibi ses deliklerini açıp kapamaya yarayan metal bir mekanizma vardır. “Boehm sistemi” 1840’lı yllarda flüte uygulanmaktaydı. Daha sonra bu sistemin klarnete de uygun olacağını düşünen Paris Konservatuvarı öğretim üyesi ve klarnetçi Klosé tarafından klarnete de uygulanmaya başlamıştır. Klosé’dan daha sonra farklı kişiler tarafından sistem geliştirilmiştir.

Klarnette kafalık: Bek ve kamış bir bilezikle bağlanır ve bu kısım klarnetin son parçasını oluşturur. Varil (fıçı) ise, klarnetin diğer enstrümanlarla akort edilmesini sağlayan parçadır.

İstanbul Avrupa Yakasında klarnet dersi, klarnet dersi İstanbul, Avrupa Yakasında klarnet dersi nerede, klarnet kursu İstanbul Mecidiyeköy, klarnet kursu İstanbul Beşiktaş, klarnet kursu İstanbul Taksim, Klarnet kursu fiyatları ne kadar?