Klasik Gitar Nasıl Çalınır?

Klasik gitar, gitar ailesinin en temeli olarak bilinen türüdür.
İnsanların bir enstrüman çalmaya başlamak istediklerinde en  az bir kere düşündüğü ve çalmaya başladığı klasik gitarı öğrenmek sanıldığı kadar basit değildir. Klasik gitar çalmak için alanında uzman bir eğitmen ile çalışmak ve bol bol egzersiz yapmak gerekir. Bunların yanı sıra kişi kendi kendine de öğrenebilir ancak enstrümanı öğrenirken temel kabul edilen doğru tutuş ve parmakların pozisyonu bir eğitmen eşliğinde olmalıdır. Bunları kendi başınıza yapmaya çalışırsanız muhtemelen yanlış öğrenip yanlış devam ettireceksiniz.

Gitarı Yanlış Tutmamaya Özen Gösterin

Yanlış tutuşu alışkanlık haline getirirseniz geri dönüşü oldukça zor olabilir. Nota eğitimi de klasik gitar öğrenmenin en önemli konularından biridir. Nota eğitimi de ancak bir eğitmen ile mümkündür.

İlk ders olarak doğru tutuşun iyice oluşması ve parmakların klavye üzerindeki pozisyonlarının güçlenmesi için egzersizlere ağırlık verilir.
Gitar üzerindeki hakimiyetiniz doğru tutuş ve parmaklarınızın pozisyonu ile doğru orantılıdır. Oturduğunuz sandalyenin ucuna oturarak sol elin rahatlığı için pedal yardımıyla ya da sağ ayak üzerine atılarak sol ayak yukarıda tutulmalıdır. Alt kavis açılı olacak şekilde sol bacağın üzerine yerleştirilmelidir. Titreşimi engellememesi, daha canlı bir ses çıkması için bacak üzerine oturtulmamalıdır.

Burada Gitar Dersi de Var!

Parmakların ve bileğin konumu:

Gitar çalarken sağ el tellere vurur, sol el klavye üzerinde notalara basar.  Sağ elinizde kalın tellere başparmak yardımıyla çalarken, diğer parmaklar ince teller üzerine yerleştirilir (serçe parmak hariç). Diğer parmaklardan farklı olarak başka parmak yukarıdan aşağı hareket eder. Diğer  parmaklar eklem yerlerinden bükülmeli ve kasılmadan kullanılmalıdır. Tırnak ya da parmak uçları tellere temas halinde olmamalıdır. Avuç içi gitarın hava boşluğuna bakmalıdır. Bilek dışa doğru bükülmelidir.

Sol el bileği düz tutulmalıdır. Parmaklar eklemlerden kırılmalıdır. Başparmak kırılmadan ve klavyenin üstünden destek almadan klavyenin arkasına dayandırılarak destek almalıdır. Sesin notalara basıldığında net çıkması için sol el tırnaklarınızın kesilmiş olması gerekir. Parmak uçları tellere dik basılmalı ve eklem yerleri tellerin üzerine gelecek şekilde kırılmamalıdır.

Sağ ve sol elinizi doğru kullandıktan sonra gitarınız üzerindeki hakimiyetinizi artırmanın tek yolu egzersiz yapmaktır. Günlük en az 40 dakikalık düzenli egzersizler yapmalısınız. Pratiğiniz arttıkça basit arpej çalışmasına geçebilirsiniz. Kendinizi hazır hissetmeden veya eğitmeniniz uygun görmeden bir üst tekniğe geçmelisiniz.

Di Ay Vay Sanat Merkezi Klasik Gitar Kursu İstanbul