Klavye Nasıl Bir Enstrümandır?

Klavye Nasıl Bir Enstrümandır?

Klavye Kursu İstanbul

Enstrüman denince hemen herkesin aklına ilk olarak klavye gelir. Latince clavis (anahtar) isminden türemiştir.

Aynı sistemi kullanan tuş takımlı çalgılar (Klavsen, org, piyano, akordeon), klavyeli çalgılar şeklinde adlandırıldığından zamanla genellenerek bir çalgı olarak tabir edilmiştir. Klavye genel olarak elektronik piyano, midi klavye ve org olarak kullanılır.

klavye-nasıl-bir-şey

Klavye & Piyano Kursu İstanbul

Müziğin her alanında kullanılan klavye, sahnede ve stüdyolarda yaygın olarak kullanılır. Solo performanslarda ve grup çalışmalarında aktif olarak kullanılır.

Org klavyenin ana türüdür. Elektronik altyapıları sayesinde midi klavyeler ve elektronik piyanolar hemen hemen her müzik türüne uyum sağlayan pratik özelliklere sahiptir. Örnek olarak bir çok ritim ya da telli çalgılara ait sesleri hafızasından çıkarıp otomatik olarak çalarak sahnede birden çok çalgının işini kendi başına yapabilmektedir.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde elektronik ve ses kayıt alanında bir çok yenilik yapılmaktadır. Klavyelerin hafızasında barındırdığı seslerin üzerine yeni sesler eklenebilmektedir. Hafızasındaki sesler ne kadar kaliteli hale gelirse müzisyenler tarafından o kadar tercih edilen bir çalgı haline gelmektedir.

Şekil olarak farklı türde olan bir çok klavye vardır. Keytar bunun örneklerinden biridir. Dış görünüm olarak elektro gitara çok benzer şekildedir. Askıyla boyna asılabilir ve ilginç görünümünden dolayı sahne performanslarında sıkça görebiliriz. Melodika, akordeon gibi çalgılar farklı şekillerinden dolayı değişik alanlarda kullanılan enstrümanlardır.

Çok sayıda klavye üreticisi, marka ve modeli vardır. Aynı zamanda bu çalgılar elektronik tasarımlarından dolayı hassas bir yapıya sahiptirler. Gelişen teknolojiyle çok daha kaliteli ses üretirler ve müzik yapmaya imkan sağlarlar. Diğer bütün enstrümanlar gibi klavye ve türevlerinde de yapacağınız müzik türüne göre seçiminiz çok önemlidir. Ne kadar kaliteli elektronik ekipmanınız varsa o kadar iyi sesler çıkarabilen enstrümana sahipsiniz demektir.

Klavye Kursu İstanbul