Nasıl Daha Fotojenik Olunur?

Hangimiz çekildiğimiz fotoğrafa baktıktan sonra hüsrana uğramıyoruz ki? Bazen “gerçekten bu ben miyim” dediğimiz zamanlar olmuştur. Grup fotoğraflarını hatırlayın. Kendinizi çok beğendiğiniz bir grup fotoğrafında bir arkadaşınız iyi çıkmadığı için sosyal medyada paylaşırken size engel olmaya çalışıyor. Peki fotoğraf çekilirken nasıl daha fotojenik oluruz? Bunun cevabı fotoğraf çekilirken ne yapacağınızı  bilmekte  gizli. Foto modeller gibi teknik bilgileri bilmiyorsanız sadece fotoğrafa bakarsınız ve sonuç? Hüsran! Bu işin bir kaç sırrı var ve bu yazımızda size fotoğraflarda nasıl daha fotojenik çıkacaksınız bunu anlatacağız.

ilk önce vücut ağırlığınızı kontrol etmelisiniz. Genellikle bayanlar vücut ağırlığını tek ayağına verir. Erkekler ise ağırlıklarını daha çok iki ayaklarının üzerine yayarlar. Ancak ağırlığı yaymak bir çok zaman yanlış sonuçlar verir. Vücudunuzu sağa veya sola bir miktar döndürün. Bu daha doğal ve çekici fotoğraflar elde etmenizi sağlar. Ayrıca çenenizi geri çekerek poz verin. 

Direk poz vermeyin. Doğal görünün. Başka bir şeyle uğraşıyormuş gibi davranarak daha iyi pozlar elde edebilirsiniz.

Aynaya karşı deneme çekimleri yapın. Kendinizi tanıyın ve fotoğraf çekilmeye hazır olun. Unutmayın mimikleriniz sizi daha çekici yapacaktır. Ancak farklı mimikler her zaman istediğiniz sonuçları vermeyecektir. Eğer fotoğraf çekilmeyi seviyorsanız biraz ayna karşısında prova etmeniz gerekmektedir.

Gülümseyin! Gülmek herkese yakışır. Genel görüş gözlerin kısık çıkmasından ve gülmeyi kendine yakıştıramamaktan dolayı sert bakışlarla poz vermektir. Size yakışan bir gülümsemeyle sempatik fotoğraflar ortaya çıkabilir.

Her an fotoğraf çekilmeye hazır olamayız. Başınızdan geçen kötü bir olay veya o gün kendinizi iyi hissetmemeniz istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Kendinizi kısa sürede mental anlamda iyileştirmeniz gerekmektedir. Bu kolay bir iş değildir ancak bir kaç tavsiyemiz olabilir. Kendinizi normale döndürmek için başınızdan geçen komik bir anı düşünün. Geçmişte kendinizi iyi hissettiğiniz anları aklınıza getirin ve enerjinizi yükseltin. Modeller bunun eğitimini alırlar ve hemen kendilerini tetikleyebilirler. Size farklı gelebilir ancak bunu genelde yanaklarını mıncıklayarak yaparlar. Bilimsel anlamda bu hareketin tetiklemeyi en hızlı şekilde gerçekleştirdiği kanıtlanmıştır.

Ayrıca son olarak lense direk bakmamaya dikkat edin. Objektifin çok hafif üzerine bakarsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Di Ay Vay Sanat Merkezi Fotoğraf Kursu İstanbul