Objektif Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Objektif (lens) seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Günümüzde bir çok insan fotoğrafçılığa merak salmaktadır. Bir çoğumuz cep telefonları kameralarıyla bile harika fotoğraflar çekebilmektedirler. Seviyeyi biraz daha artırdığımızda amatör fotoğrafçılığa başlamış oluyoruz. İlk tercihimiz hemen bir DSLR fotoğraf makinesi almak oluyor. Günümüzde DSLR makinelerin hemen hepsi 18-55 kit lens ile birlikte satılmaktadır. Makinenizi alıp sokağa çıkıyorsunuz ve bir süre sonra lensiniz sizi tatmin etmemeye başlıyor. Hemen eve gelip internetten yeni objektif arayışına giriyorsunuz ve ilk hatanızı yapıyorsunuz. Öncelikle cebinizdeki parayı harcamak için bu kadar hevesli olmayın 🙂 ve aşağıdaki paylaşımımıza bir göz atın.

fotoğraf-makinası-objektifleriİlk olarak hangi odak uzaklığı ya da odak aralığındaki lense (Objektife) gereksinim duyduğunuzu belirlemelisiniz.

DSLR makinenizle fotoğraf çektikçe ve fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendikçe yavaş yavaş gereksinimlerinizin ne olduğu ortaya çıkacaktır. Kullandığınız objektif eğer gereksiniminizi karşılamıyorsa ekipmanlarınızda bir kaç yenilik yapmanın vakti geldi diyebiliriz. Tam olarak burda kırpma faktörü ya da odak uzaklığı çarpanı (Crop Factor, Focal Length Multipler) terimlerini bilmeniz gerekiyor.

Eğer APS-C sensörü olan krop faktörlü bir ekipman kullanıyorsanız lens tercihinde bu kritere göre hareket etmelisiniz. Bununn sebebi odak uzaklığı değişimi ve kırpma faktörü çarpımı. Örnek vermek gerekirse 70-200mm objektif almayı düşünürseniz; bu objektif kullandığınız gövdede 105-300mm olarak çalışacak. Bu yüzden lens tercihini bu kritere uygun yapmalısınız.

Nikon APS-C gövdelere özel imal ettiği lenslere DX işaretini koyuyor. Bu sebeple DX işaretli bir Nikkor objektif FF gövdelerde tam randımanlı kullanılamıyor. Canon ise bu tür lensler için EF-S işaretini koyuyor. Diğer objektif üreticileri ise Tamron Di II, Sigma DC, Tokina DX ibarerelerini yazıyor. APS-C gövdeler için özel olarak üretilen bu lensleri, gövdenizi FF (Full Frame) bir gövde ile değişitirmek istediğinizde kullanamayacaksınız.

 

Odak Uzaklığı Aralığına Göre Lens Tercihi

Bu seçimi yaparken çok basit bir yol izleyebilirsiniz. Hoşunuza giden ve ben de bu fotoğrafı çekmeliyim dediğinizi bir fotoğraf bulun ve EXIF (dijital fotoğrafların içine enstantane, diyafram, marka, model bilgilerine ulaşabileceğiniz sistem) bilgilerine göz atın. Makine ve odak uzaklığı bilgilerine bakın. Arkadaşlarınızın kullandığı lensleri deneyin. Hangi odak uzaklığında hangi açıyı gördüğünüzü test ederek yeterince bilgi sahibi olacaksınız.

Belirlediğiniz odak uzaklığı ya da odak aralığına göre hangi ürünler varsa bu ürünlere yönelmeniz gerekiyor.

Odak uzaklığınızı belirlerken esnek olun. Bu size avantaj sağlar.

Mesela makro çekimler yapmayı beğendiğinizi farkettiniz ve artık makro çekime ağırlık vereceksiniz. Daha iyi makro çekim yapmak istiyorsanız makro objektif satın almanız gerekir.

Nedir Bu Lenslerin Üzerinde Yazan Kısaltmaların Anlamları?

Bütün lenslerin üzerinde çeşitli kısaltmalar görürüz. AF, DX, VR, G  bunlardan bir kaçı. Bu kıslatmaların anlamı lensin markasına göre değişir. Aslında standart özellikler ama her marka kendi kısaltmasını kullanmak zorunda. VR Nikon makinelerde titreşim önleyici anlamında kullanılırken, Canon buna IS kısaltmasınız vermiş. Sigma ise titreşim önleyici için OS kısaltmasını kullanıyor. Size tavsiyemiz objektifinizi tam olarak inceleyin ve en küçük yazı ya da kısaltmanın anlamını öğrenin. Objektifinizin üzerinde bulunan her şeyin bir anlamı vardır ve size daha iyi fotoğraf çekme konusunda yardımcıdır.

İhtiyacınız olan lensi belirledikten bir sonraki adım bu işin maliyeti olacaktır.

Eğer imkanınız varsa Hong Kong, USA gibi ülkelerde tanıdıklarınıza sipariş edebilirsiniz. Çünkü ülkemizdeki fiyatlar sizi üzecektir. Bunun yanı sıra Türkiye’de spot satıcılardan satın alma imkanınız da var.

Diğer bir yöntem olarak internet siteleri üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Tabi gümrük engeline dikkat etmeniz şartıyla.

Bu bilgiler ışığında alacağınız lense çok yaklaştınız. Artık standart işlemler kalıyor. Teknik bilgilere göre almak istediğiniz objektifi İnternette forumlardan ya da kullanan arkadaşlarınız varsa onlara danışarak fiziksel özelliklerini (ağırlık, görünüm vb.) incelemek. Fotoğrafçılık sayfaları, bloglarını incelemeniz faydalı olacaktır.

Bizce almaya karar verdiğiniz lensi kesinlikle birebir test etmelisiniz.

Bu bilgileri kullanmak dışında Diayvay Sanat Merkezi-İstanbul Fotoğraf Kursu öğretmenlerimizden de fikir alabilirsiniz. Bunların hepsini sizin yerinize inceleyip size fikir verecektir.