Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Piyano Nedir?

Piyano, Bartolomeo Cristofori tarafından 1700’lü yıllarda İtalya’da icat edilen bir müzik aletidir. Vurmalı olmasının sebebi ise içindeki tahta çekiçlerin tuşlara basarak tellere çarpmasıyla sesi oluşturmasıdır. İlk ismi “Pianoforte” dir. Piyano yaygın olarak klasik ve caz müzikte kullanılan bir enstrümandır.

Piyano Çeşitleri Nelerdir?

Piyanonun farklı çeşitleri vardır. Bunlar;

*Duvar (Konsol) Piyanosu

*Elektro Piyano

*Prepared (Hazırlanmış) Piyano

*Kuyruklu Piyano

*Mekanik Piyano

*Pnömatik Piyano olarak 6 çeşittir.

Piyano Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Piyano alırken çok dikkatli olmalıyız. Çünkü piyano sadece bir eşya değildir aynı zamanda bir müzik üretim aracıdır ve ileride sizinle bir bütün olacak bir eşyadır.

* Öncelikle piyanoyu alırken rengi ve şeklinden önce bütçenize uygun mu ona bakın.Bütçenize uygun en iyi piyanoyu bulmaya özen gösterin.

* Piyanoyla tanışacak küçük çocukların aileleri içinse, piyanoyu satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler vardır. İlk önce önemli gibi görünmese de evinizde piyano koyulacak yerin belirlenmesi önemli noktalardandır. Piyano bütçeye uygun şekilde bulunması zor bir müzik aleti olduğundan org ve dijital piyano da başlangıç olarak tercih edilebilir.

* Eğer ikinci el piyano almak istiyorsanız piyanoyu alırken üzerindeki tuşları kontrol etmeyi unutmayın ve piyanonun herhangi bir parçasında değişiklik olup olmadığını mutlaka öğrenin.

* Piyano seçiminiz yaşadığınız yere göre uygun olmalıdır.Çünkü piyano hava koşullarından, nem ve sıcaklıktan çabuk etkilenen bir müzik aleti olduğundan zarar görme ihtimali yüksek bir enstrümandır.

Di Ay Vay Sanat Merkezi Piyano Kursu-İstanbul Avrupa Yakası