Yeşilçam’ın Emektarlarından Süheyl Eğriboz

Bir insanın ismi ve görüntüsü bu kadar mı uyumlu olur. Yeşilçam’ın emektar ağaçlarından Süheyl Eğriboz. İnce naif bıyıkları oynadığı rollere bakılarak görece çelimsiz oluşu ama bunların akabininde oynadığı her filmde hakkıyla dövüşmesi. Görüntüsüyle adı biribirine çok iyi oturmuş Süheyl Abi’nin ama bir türlü oynadığı roller oturmamış görüntüsüne, sürekli “İyi adam ama hep kötü rol veriyorlar.” Dediğimiz, sempatik duruşu, oynadığı sinema filmlerinin yanı sıra gerçek yaşantısında bile bozulmayan tavrıyla hepimizin gönlüne taht kurdu.

Oynadığı çoğu yapımda ön planda görmedik onu fakat başrol oynadığı bir “Sütçü” serisi var ki, adı bu seriyle Sütçü olmuş Süheyl Abinin. Bu durumu ve sonrasında sinema hayatının nasıl şekillendiğini şu sözlerle anlatıyor “Hiç sütçülük yapmadım. Sütçü serisinde başrol oynadım diye bu isim takıldı bana. 1978-80 arası Sütçü’nün Rüyası, Sütçü Kıbrıs’ta, Sütçü ve Eşeği ile Sütçü’nün çocukları diye dört film çektik. Komedi avantürü. Sütçü filmleri çok tuttu. Devamı çekildi. Sonra sinemada seks furyası başladı. Çocuklarım üniversitede okuyordu. Kabul etmedim. Seks furyasına girmedim. Benim jönlük öldü. O sektöre girseydim köşe olmuştum. İyi ki girmemişim diyorum. Çoluk çocuk ne derlerdi?”. Ailesinin, kişiliğinin ve daha nice değerinin üzerine toz konduramadığından sinemanın üçüncü adamlarından oldu Süheyl Eğriboz. Filmlerinde az konuşur çok dövüşürdü Süheyl Abi, onu o zamana kadar nasıl gördüysek aramızdan ayrılışı da öyle oldu. Çok dövüştü ama hayat onun karşısına bir rol daha çıkardı, 10 Ocak 2014’de son rolünü de oynayıp sessizce ışıklara süzüldü.

Yazımızı Süheyl Abi’nin şu sözleriyle bitirelim “Bizimle çalışmak jönlerin avantasıdır, yararınadır. çünkü biz jöne katkıda bulunuruz. Biz jönlerden bir şey beklemeyiz, jönler bizden beklerler. Mesela Cüneyt’i ele alalım, benim en fazla çalıştığım jönlerden biri. Cüneyt ne yapar, elini uzatır, yumruk atmak için. Pencereden dışarı uçan biziz, attan düşen biziz. Kendisi acaba bir kere pencereden uçmuş mu. Ondan sonra helal olsun diyorlar Cüneyt’e. bir yumruk vurdu, adamı pencereden çıkarttı dışarıya “gel bir de sen pencereden çıkanı sor bakalım” . Işık lar içinde uyu Süheyl Abi.